  • Mfr # QBT4-100400X
  • Zoro # G211946521
Overall Length
1-1/2 in
SAE or Metric
SAE
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.004 in
Offset
0.0063 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBT4-100400X
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.004 in
Neck Dia. (In.)
0.0850 in
Bore Depth
0.400 in
Head Width
0.100 in
Length from Holder
0.590 in
Details
SAE or Metric
SAE
Offset
0.0063 in
Min. Bore
0.1100 in (2.8 mm)
Projection
1/64 in
Finish
AlTiN
Description
0.1100in 2.8 mm Min Bore DIA x 0.400in Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length x 0.004in Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated