  • Mfr # QPF-1201000X
  • Zoro # G7852582
Overall Length
2 in
Application
For Profiling
Material
C2 Micrograin Carbide
Radius
.008 in
Bore Depth
1.00"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QPF-1201000X
Overall Length
2 in
Radius
.008 in
Bore Depth
1.00"
Shank Dia.
3/16 in
Bore Dia.
.120"
Neck Dia.
0.1000"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Corner Radius
0.008"
Groove Width
0.1200"
Max. Bore Depth
1"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Application
For Profiling
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Projection
.050 in
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Finish - Machining
AlTiN
Offset
0.080"