  • Mfr # QBB-2601000-000
  • Zoro # G005307675
/ea
Key Features
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Offset
0.1038"
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0650"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-2601000-000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Neck Dia. (In.)
0.1950"
Details
Offset
0.1038"
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0650"
Min. Bore
0.2800"
Description
0.2800" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth x 0.0650" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand