  • Mfr # HBB-120625X
  • Zoro # G0990570
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/8"
Projection
0.0100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBB-120625X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
0.1000"
Split Length
0.240"
Max. Bore Depth
5/8"
Min. Bore Dia.
0.1100"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0100"
Description
0.110" Min Bore DIA x 0.625" (5/8) Max Bore Depth 0.010" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Helical Back Rake Right Hand, AlTiN Coated