  • Mfr # HBB-1801000X
  • Zoro # G0991237
/ea
Key Features
Overall Length
2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0100"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBB-1801000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Neck Dia.
0.1600"
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
0.1700"
Split Length
0.360"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0100"
Description
0.170" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.010" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Boring Helical Back Rake Right Hand, AlTiN Coated