  • Mfr # BBL-080400X
  • Zoro # G1001028
Overall Length
1-1/2"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/8"
Radius
0.0030"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-080400X
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Radius
0.0030"
Neck Dia.
0.0600"
Max. Bore Depth
0.400"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Split Length
0.085"
Groove Width
0.0700"
Finish
AlTiN
Projection
0.0200"
Description
0.080" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.020" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, AlTiN Coated