  • Mfr # BB-4902500X
  • Zoro # G0986425
Overall Length
4"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/2"
Projection
0.1220"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-4902500X
Overall Length
4"
Shank Dia.
1/2"
Radius
0.0060"
Groove Width
0.3000"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Neck Dia.
0.3680"
Max. Bore Depth
2-1/2"
Split Length
0.320"
Finish
AlTiN
Projection
0.1220"
Description
0.490" Min Bore DIA x 2.500" (2-1/2) Max Bore Depth 0.3000" Tooth Width 0.122" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 4.00" (4) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated