  • Mfr # BB-3201250SG
  • Zoro # G7846063
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.250"
Bore Dia.
.320"
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-3201250SG
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.250"
Bore Dia.
.320"
Shank Dia.
3/8 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.080"
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Projection
0.0800 in
Cutting Application
Boring
Boring Bar Type
Finish - Machining
TiN
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
BBS
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.1330 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder