  • Mfr # BB-110400SX
  • Zoro # G0980414
Projection
0.0270"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-110400SX
Max. Bore Depth
0.400"
Neck Dia.
0.0830"
Min. Bore Dia.
0.1100"
Groove Width
0.0700"
Split Length
0.085"
Projection
0.0270"
Description
0.110" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.027" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated