  • Mfr # BB-230800SX
  • Zoro # G0979319
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
5/16"
Projection
0.0570"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-230800SX
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
5/16"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Max. Bore Depth
0.800"
Split Length
0.220"
Finish
AlTiN
Projection
0.0570"
Description
0.230" Min Bore DIA x 0.800" Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.057" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated