  • Mfr # BB-4903500SX
  • Zoro # G0989837
Overall Length
6"
Finish
AlTiN
Projection
0.1220"
Shank Dia.
1/2"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-4903500SX
Overall Length
6"
Shank Dia.
1/2"
Groove Width
0.3000"
Neck Dia.
0.3680"
Split Length
0.320"
Max. Bore Depth
3-1/2"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Finish
AlTiN
Projection
0.1220"
Description
0.490" Min Bore DIA x 3.500" (3-1/2) Max Bore Depth 0.3000" Tooth Width 0.122" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 6.00" (6) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated