  • Mfr # IT-080350
  • Zoro # G4384791
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
1/8 in
Finish
Uncoated
Projection
0.0200 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-080350
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Hole Dia.
.080"
Max. Depth
0.350"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.0800 in
Max. Hole Depth
0.3500 in
Split Length
0.060"
Neck Dia.
0.0550"
Groove Width
0.0380"
Max. Bore Depth
0.350"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0200 in
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal Threading Tool
Cutter Material
Center to Cutting Tip
0.0180 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
76
Included Angle
60 Degrees
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Offset Point
0.0120 in
Cutting Application
Threading
Min. Teeth per Inch
40
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Features
Series
IT
Offset
0.012"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0180 in, Threading