  • Mfr # ITL-080500
  • Zoro # G8398476
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-080500
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Max. Depth
0.500"
Hole Dia.
.080"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Hole Dia.
0.0080 in
Groove Width
0.0230"
Thread Size
Max. Bore Depth
1/2"
Neck Dia.
0.0550"
Split Length
0.060"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Projection
0.0200 in
Min. Teeth per Inch
40
Offset Point
0.0120 in
Max. Threads per Inch
76
Center to Cutting Tip
0.0180 in
Offset
0.012"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0180 in, Threading