  • Mfr # BB-200900SX
  • Zoro # G0991614
Projection
0.0500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-200900SX
Split Length
0.175"
Max. Bore Depth
0.900"
Groove Width
0.1500"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Neck Dia.
0.1500"
Projection
0.0500"
Description
0.200" Min Bore DIA x 0.900" Max Bore Depth 0.1500" Tooth Width 0.050" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated