  • Mfr # ITL-100600
  • Zoro # G8390234
Overall Length
1-1/2 in
Projection
0.0250 in
Max. Depth
0.600"
Shank Dia.
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-100600
Overall Length
1-1/2 in
Max. Depth
0.600"
Shank Dia.
1/8 in
Hole Dia.
.100"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.1000 in
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Bore Dia.
0.1000"
Max. Bore Depth
0.600"
Neck Dia.
0.0700"
Split Length
0.060"
Groove Width
0.0290"
Projection
0.0250 in
Center to Cutting Tip
0.0380 in
Offset Point
0.0140 in
Min. Teeth per Inch
32
Max. Threads per Inch
76
Offset
0.014"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0380 in, Threading