  • Mfr # QIT-035075
  • Zoro # G8324276
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Hole Dia.
0.035"
Shank Dia.
3/16 in
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QIT-035075
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
0.035"
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.075"
Max. Hole Depth
0.0750 in
Min. Hole Dia.
0.0350 in
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.0350"
Max. Bore Depth
0.075"
Neck Dia.
0.0200"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0150 in
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Thread Direction
Min. Teeth per Inch
56
Cutter Material
Offset Point
0.0120 in
Cutting Application
Threading
Max. Threads per Inch
80
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Included Angle
60 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Series
QIT
Center to Cutting Tip
0.0250 in
Features
Overhang
0.5900 in
Coolant Fed
Coolant Through
Quick Change
Yes
Offset
0.012"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0250 in, Coolant Through, Threading