  • Mfr # QIT-060300
  • Zoro # G8273666
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
0.06"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-060300
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
0.06"
Max. Depth
0.3"
Max. Hole Depth
0.3000 in
Min. Hole Dia.
0.0600 in
Max. Bore Depth
0.300"
Thread Size
48-64
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Neck Dia.
0.0400"
Projection
0.0200 in
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Center to Cutting Tip
QIT
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Overhang
0.5900 in
Offset Point
0.0150 in