  • Mfr # QIT-080350X
  • Zoro # G8155691
Overall Length
1-1/2 in
Finish
AlTiN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-080350X
Overall Length
1-1/2 in
Max. Depth
0.35"
Hole Dia.
0.08"
Max. Hole Depth
0.3500 in
Min. Hole Dia.
0.0800 in
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Neck Dia.
0.0600"
Max. Bore Depth
0.350"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0200 in
Offset Point
0.0150 in
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Features
Max. Threads per Inch
76
Cutter Material
Overhang
0.5900 in