  • Mfr # IAT-1250-12
  • Zoro # G7814651
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/8 in
Finish
Uncoated
Max. Depth
1.250"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IAT-1250-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Max. Depth
1.250"
Hole Dia.
.360"
Min. Hole Dia.
0.3600 in
Flat Width
0.0280 in
Max. Hole Depth
1-1/4 in
Min. Bore Dia.
0.3600"
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.2700"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Groove Width
0.0970"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0850 in
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal ACME Threading Tool
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Cutting Application
Threading
Max. Threads per Inch
12
Offset Point
0.0490 in
Thread Standard
ACME
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Series
IAT
Cutter Material
Included Angle
29 Degrees
Features
Offset
0.049"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1730 in, Threading