  • Mfr # IT-2901250
  • Zoro # G4384764
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
1.250"
Finish
Uncoated
Hole Dia.
.290"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-2901250
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
1.250"
Hole Dia.
.290"
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.2900 in
Max. Hole Depth
1-1/4 in
Split Length
0.210"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Groove Width
0.0810"
Neck Dia.
0.2150"
Thread Size
Max. Bore Depth
1-1/4"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0700 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Min. Teeth per Inch
14
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Series
IT
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Cutting Application
Threading
Included Angle
60 Degrees
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Max. Threads per Inch
40
Cutter Material
Thread Direction
Right Hand
Offset Point
0.0400 in
Offset
0.040"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1340 in, Threading