  • Mfr # ITL-180500
  • Zoro # G8251196
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Hole Dia.
.180"
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ITL-180500
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.180"
Shank Dia.
1/4 in
Max. Depth
0.500"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Hole Dia.
0.1800 in
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.1800"
Groove Width
0.0460"
Neck Dia.
0.1350"
Max. Bore Depth
1/2"
Split Length
0.175"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0400 in
Cutting Direction
Right Hand
Cutter Material
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Threading
Measurement System
Fractional Inch
Included Angle
60 Degrees
Offset
0.023"