  • Mfr # ITL-200600
  • Zoro # G7947965
Max. Depth
0.600"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-200600
Max. Depth
0.600"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Split Length
0.175"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Max. Bore Depth
0.600"
Neck Dia.
0.1500"
Thread Size
Groove Width
0.0520"
Projection
0.0450 in
Uncoated
Included Angle
60 Degrees
Offset Point
0.0260 in
Series
ITL
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Threading
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Left Hand
Features
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
40
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Min. Teeth per Inch
24
Offset
0.026"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Threading