  • Mfr # QIT-035150X
  • Zoro # G8406736
Projection
0.0150 in
Finish
AlTiN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-035150X
Max. Depth
0.075"
Hole Dia.
0.035"
Min. Hole Dia.
0.0350 in
Max. Hole Depth
0.1500 in
Max. Bore Depth
0.150"
Corner Radius
0.002"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.0350"
Neck Dia.
0.0200"
Projection
0.0150 in
Finish
AlTiN Coated
Finish - Machining
AlTiN
Center to Cutting Tip
0.0250 in
Offset Point
0.0120 in
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Overhang
0.5900 in
Offset
0.012"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0250 in, Coolant Through, Threading