  • Mfr # ITL-2901000
  • Zoro # G8342144
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Hole Dia.
.290"
Finish
Uncoated
Max. Depth
1.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ITL-2901000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.290"
Max. Depth
1.000"
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1 in
Min. Hole Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0810"
Neck Dia.
0.2150"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0700 in
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Max. Threads per Inch
40
Thread Direction
Left Hand
Cutting Application
Threading
Included Angle
60 Degrees
Min. Teeth per Inch
14
Offset Point
0.0400 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutter Material
Measurement System
Fractional Inch
Series
ITL
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Features
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Offset
0.040"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1340 in, Threading