  • Mfr # SAT-1750-14
  • Zoro # G7964686
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0700 in
Style
Stub ACME Threading Tool
Max. Depth
1.750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SAT-1750-14
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
1.750"
Hole Dia.
.235"
Shank Dia.
5/16 in
Flat Width
0.0280 in
Min. Hole Dia.
0.2350 in
Max. Hole Depth
1-3/4 in
Neck Dia.
0.1600"
Split Length
0.210"
Min. Bore Dia.
0.2350"
Max. Bore Depth
1-3/4"
Groove Width
0.0890"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0700 in
Style
Stub ACME Threading Tool
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
14
Thread Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Standard
Stub Acme
Features
Cutting Application
Threading
Offset Point
0.0450 in
Center to Cutting Tip
0.0790 in
Cutter Material
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Included Angle
29 Degrees
Series
SAT
Offset
0.045"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0790 in, Threading