  • Mfr # IT-160250
  • Zoro # G8328232
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.250"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-160250
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.250"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/4 in
Min. Hole Dia.
0.1600 in
Max. Bore Depth
1/4"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.1600"
Neck Dia.
0.1150"
Split Length
0.070"
Groove Width
0.0460"
Projection
0.0400 in
Center to Cutting Tip
0.0666 in
Offset Point
0.0230 in
Offset
0.023"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0666 in, Threading