  • Mfr # IT-160400
  • Zoro # G4384886
Overall Length
2 in
Projection
0.0400 in
Max. Depth
0.400"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-160400
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.400"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.1600 in
Thread Size
Groove Width
0.0460"
Neck Dia.
0.1150"
Split Length
0.070"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Max. Bore Depth
0.400"
Projection
0.0400 in
Center to Cutting Tip
0.0666 in
Offset Point
0.0230 in
Offset
0.023"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0666 in, Threading