  • Mfr # ITL-140500
  • Zoro # G8121233
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
0.500"
Finish
Uncoated
Projection
0.0350 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-140500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.500"
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
.140"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.1400 in
Max. Hole Depth
1/2 in
Groove Width
0.0550"
Neck Dia.
0.1000"
Min. Bore Dia.
9/64"
Thread Size
Split Length
0.070"
Max. Bore Depth
1/2"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0350 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Fractional Inch
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutter Material
Offset Point
0.0200 in
Center to Cutting Tip
0.0460 in
Cutting Application
Threading
Features
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
ITL
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Min. Teeth per Inch
28
Thread Direction
Left Hand
Max. Threads per Inch
56
Included Angle
60 Degrees
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0460 in, Threading