  • Mfr # ITL-160400
  • Zoro # G8343842
Overall Length
2 in
Projection
0.0400 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-160400
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.400"
Hole Dia.
.160"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.1600 in
Min. Bore Dia.
0.1600"
Neck Dia.
0.1150"
Split Length
0.070"
Thread Size
Groove Width
0.0460"
Max. Bore Depth
0.400"
Projection
0.0400 in
Min. Teeth per Inch
24
Offset Point
0.0230 in
Center to Cutting Tip
0.0660 in
Features
Max. Threads per Inch
56
Offset
0.023"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0660 in, Threading