  • Mfr # QIT-230400X
  • Zoro # G8475521
Overall Length
2 in
Finish
AlTiN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-230400X
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.4"
Hole Dia.
0.23"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.2300 in
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Neck Dia.
0.1750"
Max. Bore Depth
0.400"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0550 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Finish - Machining
AlTiN
40
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Yes
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Overhang
0.8530 in
Offset Point
0.0380 in
Offset
0.038"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0740 in, Coolant Through, Threading