  • Mfr # QIT-230600
  • Zoro # G8419975
Overall Length
2 in
Hole Dia.
0.23"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-230600
Overall Length
2 in
Hole Dia.
0.23"
Max. Depth
0.6"
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Hole Dia.
0.2300 in
Thread Size
20-48
Corner Radius
0.002"
Neck Dia.
0.1750"
Max. Bore Depth
0.600"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Projection
0.0550 in
Finish
Uncoated
Offset Point
0.0380 in
Overhang
0.8530 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Offset
0.038"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Coolant Through, Threading