  • Mfr # BB-100800SX
  • Zoro # G611946589
Overall Length
2 in
SAE or Metric
SAE
Bore Depth
0.800 in
Min. Bore
0.1100 in (2.8 mm)
Offset
0.0375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-100800SX
Overall Length
2 in
Bore Depth
0.800 in
Shank Dia.
1/8 in
Neck Dia. (In.)
0.0750 in (1.9 mm)
Head Width
0.100 in
Split Length
0.085 in
Tooth Width
0.0700 in
Face Dimension
1/16 in
Details
SAE or Metric
SAE
Min. Bore
0.1100 in (2.8 mm)
Offset
0.0375 in
Finish
AlTiN
Left/Right Hand
Right Hand
Projection
0.0250 in
Description
0.1100in 2.8 mm Min Bore DIA x 0.800in Max Bore Depth x 0.0700in Tooth Width x 0.0250in Projection x 0.1250in 1/8 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated