  • Mfr # IAT-750-10
  • Zoro # G7898091
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Projection
0.1200 in
Shank Dia.
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IAT-750-10
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Hole Dia.
.490"
Max. Depth
0.750"
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Max. Hole Depth
3/4 in
Flat Width
0.0320 in
Split Length
0.275"
Neck Dia.
1/4"
Groove Width
0.1190"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Max. Bore Depth
3/4"
Projection
0.1200 in
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Max. Threads per Inch
10
Offset Point
0.0600 in
Offset
0.060"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading