  • Mfr # SAT-2000-5
  • Zoro # G7943591
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Max. Depth
2.000"
Hole Dia.
.490"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SAT-2000-5
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Max. Depth
2.000"
Hole Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2 in
Flat Width
0.0790 in
Max. Hole Depth
2 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Min. Bore Dia.
0.4900"
Max. Bore Depth
2"
Split Length
0.275"
Groove Width
0.1660"
Neck Dia.
0.3650"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.1200 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Style
Stub ACME Threading Tool
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Series
SAT
Included Angle
29 Degrees
Cutting Application
Threading
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Features
Thread Standard
Stub Acme
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutter Material
Max. Threads per Inch
5
Offset Point
0.0830 in
Thread Direction
Offset
0.083"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading