  • Mfr # QBB-100700X
  • Zoro # G7902124
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN Coated
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-100700X
Overall Length
2 in
Bore Dia.
.100"
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
.700"
Min. Bore Dia.
0.1000 in
Max. Bore Depth
0.7000 in
Neck Dia.
0.0750"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN Coated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.025"
Projection
0.0250 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Overhang
1.0900 in
Series
QBB
Boring Bar Type
Offset Point
0.0063 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0063 in
Finish - Machining
AlTiN
Cutting Application
Measurement System
Fractional Inch
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.0063 in, Micro-Quik Tool Holder