  • Mfr # QBB-200500
  • Zoro # G8304326
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Radius
0.0050 in
Cutting Direction
Right Hand
Bore Depth
.500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-200500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Radius
0.0050 in
Bore Depth
.500"
Bore Dia.
.200"
Shank Dia.
1/4 in
Max. Bore Depth
1/2 in
Min. Bore Dia.
0.2000 in
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.1500"
Neck Dia.
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.050"
Finish
Uncoated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0500 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Overhang
0.8530 in
Offset Point
0.0750 in
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Boring
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Series
QBB
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Micro-Quik Tool Holder