  • Mfr # QBB-2301600X
  • Zoro # G8427133
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Angle
.050"
Bore Depth
1.600"
Radius
0.0050 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB-2301600X
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.600"
Radius
0.0050 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
.230"
Max. Bore Depth
1.6000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
Corner Radius
0.005"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.050"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Application
Boring
Projection
0.0580 in
Finish - Machining
AlTiN
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
QBB
Measurement System
Fractional Inch
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Boring
Offset Point
0.0738 in
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Overhang
1.8530 in
Center to Cutting Tip
0.0738 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.0738 in, Micro-Quik Tool Holder