  • Mfr # QBB-3601800
  • Zoro # G8309944
Overall Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-3601800
Overall Length
3 in
Radius
0.0050 in
Bore Depth
1.800"
Max. Bore Depth
1.8000 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2700"
Finish
Uncoated
Projection
0.0900 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.1725 in
Overhang
1.8530 in
Offset Point
0.1725 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1725 in, Micro-Quik Tool Holder