  • Mfr # SGS18/120FT
  • Zoro # G2228138
/ea
Key Features
Weight Capacity
310 lb
Material
Zinc-Plated Steel
Standards
ANSI, CSA, OSHA
Series
SkyGrip
Tensile Strength
5000 lb.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SGS18/120FT
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
120 ft
For Flange Width Range
4 in to 18 in
For Min. Flange Width
4 in
For Max. Flange Width
2 1/4 in
Fits Stud Dia.
4 1/2 in to 11 in
Lifeline Diameter
0.38 in
Fits Stud Diameter (Minimum)
4 1/2 in
For Maximum Flange Width
2 1/4 in
Fits Stud Diameter (Maximum)
11 in
For Minimum Flange Width
4 in
Details
Item
Horizontal Lifeline System
Weight Capacity
310 lb
Material
Zinc-Plated Steel
Standards
ANSI, CSA, OSHA
Series
SkyGrip
Tensile Strength
5000 lb.
Attaches To
Steel I Beam Flanges 4 to 18" Wide and Upto 2-1/4" Thick
Includes
Installation
Temporary
Hardware Material
Steel
For Use With
I-Beam
Workers per System
4
Add-On Style
Multi Span
Includes Mounting Hardware
Yes
Includes Tie-Off Adapters
No
Lifeline Installation
Temporary
Required Accessories
Expansion Anchor Bolt, Precast Insert
Max. Add-On Units
1
Cable Sleeve Type
Manual, Trailing
Horizontal Lifeline Component
Horizontal Lifeline System
Retractable
No
Lifeline Material
Steel
Compatible Attachment Points
I-Beam
Maximum Add-On Units
1
Description
Horizontal Lifeline System, Lifeline Installation Temporary, Horizontal Lifeline Component Horizontal Lifeline System, Standards ANSI, CSA, OSHA, For Minimum Flange Width 4 in, Tensile Strength 5,000 lb, Weight Capacity 310 lb, Workers per System 4, Compatible Attachment Points I-Beam, Lifeline Length 120 ft, Lifeline Material Steel, Mounting Type Tie-Off, Hardware Material Steel, Mounting Location Rebar, For Use With I-Beam