  • Mfr # SGS18/180FT
  • Zoro # G2128458
/ea
See details
Key Features
Length
180 ft
ANSI, CSA, OSHA
Material
Steel
Series
Xenon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SGS18/180FT
Length
180 ft
For Flange Width Range
4 in to 18 in
For Max. Flange Width
2 1/4 in
For Min. Flange Width
4 in
Lifeline Diameter
0.31 in
For Minimum Flange Width
4 in
For Maximum Flange Width
2 1/4 in
Details
Item
Horizontal Lifeline
ANSI, CSA, OSHA
Material
Steel
Series
Xenon
Includes
Attaches To
Steel I Beam Flanges 4 to 18" Wide and Upto 2-1/4" Thick
Tensile Strength
5,000
Installation
Temporary
Hardware Material
Stainless Steel
For Use With
Harness, Lanyard
Workers per System
2
Add-On Style
Multi Span
Retractable
No
Includes Mounting Hardware
Yes
Lifeline Installation
Permanent
Lifeline Material
Stainless Steel
Horizontal Lifeline Component
Horizontal Lifeline
Cable Sleeve Type
Trailing
Required Accessories
Xenon Shuttle
Includes Tie-Off Adapters
Yes
Compatible Attachment Points
I-Beam
Description
Horizontal Lifeline, Lifeline Installation Permanent, Horizontal Lifeline Component Horizontal Lifeline, Standards ANSI, CSA, OSHA, For Minimum Flange Width 4 in, Tensile Strength 5,000, Weight Capacity 310 lb, Workers per System 2, Compatible Attachment Points I-Beam, Lifeline Length 210 ft, Lifeline Material Stainless Steel, Mounting Type Bolt-On, Hardware Material Stainless Steel, Mounting Location Ceiling, Wall, For Use With Harness, Lanyard