  • Zoro # G1805837
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
18 V
Includes
(2) REDLITHIUM CP2.0 Battery Packs, 6T Fixed O Crimping Jaw, Multi-Voltage Charger, Utility Bag
Crimping Force
6 ton
Tool Weight
17.47 lb
Crimping Die Series
W Style
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2678-22O
Zoro #
G1805837
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
14 in
Overall Height
5.4 in
Maximum Compatible Wire/Cable Diameter
600 kcmil
Manufacturer Warranty Length
3 yr Battery, 5 yr Tool
Minimum Compatible Wire/Cable Diameter
8 AWG
Details
Item
Cordless Crimping Tool Kit
Voltage
18 V
Includes
Crimping Force
6 ton
Tool Weight
17.47 lb
Crimping Die Series
W Style
Corded/Banded
Cordless
Battery Capacity
2 Ah
Features
Cordless Tool Battery Type
Li-Ion
Series
M18â„¢
Includes - Cordless Crimper
Battery Type
Li-Ion
Corded/Cordless
Cordless
Head Style - Crimper
Scissor
Max. Crimping Force - Crimper
Rotating Angle (Deg.)
350
Approximate Cycle Time
3.0 sec
Capacity Aluminum Lug - Crimper
8 AWG to 350 kcmil
Capacity Copper Lug - Crimper
8 AWG to 600 kcmil
Primary Application - Crimping
Electrical Wire and Cable Crimping
Handle Type
Inline
Auto-Cycle
Yes
Battery Included / Bare Tool
(2) 2.0Ah Batteries + Fixed O Jaw & Case Bundle
Options Included
Includes Dies
Yes
Included Charger Part Number
23Y581
Minimum Aluminum Lug Crimping Capacity
8 AWG
Included Battery Part Number
38D765
Compatible Charger Manufacturer Part Number
Crimping Capacities
8 AWG to 350 kcmil Aluminum Lug
Battery Model Number
Cycle Time
2.9 sec
Head Style
Scissor
Battery Platform
M18
Maximum Aluminum Lug Crimping Capacity
350 kcmil
Compatible Die Type
D3, O, W
Number of Dies Included
0
Head Rotation
340 Degrees
Compatible Wire/Cable Type
ACSR, Ground Rod, Non-EHS Guy Wire
Jaw Capacity
0.38 in
UL 486A-B Connection Capability
Milwaukee
Maximum Copper Lug Crimping Capacity
600 kcmil
Cordless Tool Kit Contents
(2) Batteries, Bare Tool, Charger
Includes Batteries
Wireless Tool Tracking
Power Source
Tool Series
FORCE LOGIC
Compatible Battery Manufacturer Part Number
Charger Model Number
23Y581
Wireless Technology
ONE-KEY
Number of Batteries Included
2
Includes Charger
Minimum Copper Lug Crimping Capacity
8 AWG
Crimp Head Type
Die
Description
Cordless Crimping Tool Kit, Battery Platform M18, Maximum Copper Lug Crimping Capacity 600 kcmil, Minimum Copper Lug Crimping Capacity 8 AWG, Maximum Aluminum Lug Crimping Capacity 350 kcmil, Minimum Aluminum Lug Crimping Capacity 8 AWG, Crimping Force 6 ton, Compatible Die Type D3, O, W, Head Style Scissor, Number of Dies Included 0, Die Sizes included Not Applicable, Handle Type Inline, Cordless Tool Kit Contents (2) Batteries, Bare Tool, Charger, Battery Capacity 2 Ah, Includes Batteries Yes