  • Mfr # SFW10X18FS103
  • Zoro # G0992896
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SFW10X18FS103
Length
18 in
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
Travel Length (In.)
18 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Dimension L
18
Dimension B
0.5 in
Thread Length (In.)
0.5 in
Overall Length
18 in
End Thread Size
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
End Thread Diameter
0.25 in
Diameter
End Thread Length
0.5 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
Type
Both Ends Tapped Shaft
End Type
Both Ends Tapped
Shaft Type
Both Ends Tapped Shaft
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 18 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 1/4-20, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.5 in