  • Mfr # SFW10X12FS103
  • Zoro # G0253784
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Type
Both Ends Tapped Shaft
Dimension B
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFW10X12FS103
Length
12 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Dimension B
0.5 in
Travel Length (In.)
12 in
Thread Length (In.)
0.5 in
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
Dimension L
12
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
End Thread Size
End Thread Diameter
0.25 in
Overall Length
12 in
End Thread Length
0.5 in
Type
Both Ends Tapped Shaft
End Type
Both Ends Tapped
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 12 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 1/4-20, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.5 in