  • Mfr # SFW10X24FS103
  • Zoro # G1985855
Dimension L
24
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SFW10X24FS103
Length
24 in
Dimension L
24
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Thread Length (In.)
0.5 in
Travel Length (In.)
24 in
Dimension B
0.5 in
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
End Thread Length
0.5 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
Overall Length
24 in
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
End Thread Diameter
0.25 in
Type
Both Ends Tapped Shaft
Shaft Type
Both Ends Tapped Shaft
End Type
Both Ends Tapped
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 24 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 1/4-20, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.5 in