  • Mfr # SFW10X36FS103
  • Zoro # G1096706
Thread Length (In.)
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SFW10X36FS103
Length
36 in
Thread Length (In.)
0.5 in
Thread Size
Dimension B
0.5 in
Mounting End Dia. (In.)
0.625 in
Dia. Tolerance Min.
0.6243 in
Travel Length (In.)
36 in
Dimension L
36
Dia. Tolerance Max.
0.6248 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.624 in
End Thread Diameter
0.25 in
End Thread Length
0.5 in
End Thread Size
Diameter Tolerance - Maximum
0.625 in
Overall Length
36 in
Type
Both Ends Tapped Shaft
End Type
Both Ends Tapped
Shaft Type
Both Ends Tapped Shaft
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 5/8 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 36 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 1/4-20, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.624 in, Diameter Tolerance - Maximum 0.625 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.5 in