  • Mfr # 200L-3-2-3/15-46
  • Zoro # G208571620
Pressure Connection Type
1/4" NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
200L-3-2-3/15-46
Pressure Connection Type
1/4" NPT
Electrical Connection
3-Pin
Max. Pressure
Dynamic: 7500 psi; Static: 9000 psi
Description
200 Series Mechanical Compact Pressure Switch, Zinc-Nickel Plated Steel Wetted Materials, BUNA-N Diaphragm, 1 SPDT, NO / NC, 1/8 in. NPT Male, 125 psig to 600 psig 9,000 psig, M12 x 1 3-Pin. Switch adjustment ranges from vacuum through 6,00 psig depending on model. 200V & 200L: Standard Brass with NBR diaphragm wetted parts, 200H: Standard Zinc-nickel with NBR diaphragm wetted parts. SPST or SPDT snap-action switch with solid Silver contacts. CE compliant to suppress Radio Frequency Interference RFI, Electromagnetic Interference EMI and Electrostatic Discharge ESD. RoHS compliant.