  • Mfr # B1835-44B1S024DW
  • Zoro # G316554515
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B1835-44B1S024DW
Description
Item # B1835-44B1S024DW, Adjustable Sight Feed Valve With Solenoid Shutoff, 1/4 Female NPT Inlet, 1/4 Female NPT Outlet, 24VDCSight Feed Valves with Solenoid Shutoffs allow visual observation of the liquid stream .An adjustable precision needle valve controls the flow rate; it has a friction lock to guard against loosening from vibration . The flow rate can be adjusted from an extremely low drop rate to a stream. These valves are especially useful when small quantities of liquid are needed. Their use can be extended to any application requiring adjustable, visible flow control ._x000D__x000D_Drop feeding can be observed through the glass viewing window in the valve body .The valve sight chambers are vented to ensure proper flow and prevent airlock, withstanding up to 5 PSI DC and 10 PSI AC inlet to drip nozzle pressure .The solenoid has a 1/2 NPT thread for connecting with conduit and is powered by 24VDC please consult factory for additional voltages and frequencies .The valves feature an aluminum alloy valve body, glass sights, Buna-N seals, and a 1/8 diameter port. Total height of the valve is 2 15/16 ._x000D__x000D_The sight feed valve is suitable for temperatures up to 225° F .