  • Mfr # B1835-15B1S024DW
  • Zoro # G016554518
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Vented
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B1835-15B1S024DW
Country of Origin
United States
Details
Includes
Vented
Description
Item # B1835-15B1S024DW, Adjustable Sight Feed Valve With Solenoid Shutoff, 1/8 Male NPT Inlet, 1/4 OD Tube Outlet, 24VDCSight Feed Valves with Solenoid Shutoffs allow visual observation of the liquid stream .An adjustable precision needle valve controls the flow rate; it has a friction lock to guard against loosening from vibration . The flow rate can be adjusted from an extremely low drop rate to a stream. These valves are especially useful when small quantities of liquid are needed. Their use can be extended to any application requiring adjustable, visible flow control ._x000D__x000D_Drop feeding can be observed through the glass viewing window in the valve body .The valve sight chambers are vented to ensure proper flow and prevent airlock, withstanding up to 5 PSI DC and 10 PSI AC inlet to drip nozzle pressure .The solenoid has a 1/2 NPT thread for connecting with conduit and is powered by 24VDC please consult factory for additional voltages and frequencies .The valves feature an aluminum alloy valve body, glass sights, Buna-N seals, and a 1/8 diameter port. Total height of the valve is 3 1/2 ._x000D_ _x000D_The sight feed valve is suitable for temperatures up to 225° F ._x000D_ _x000D_