  • Mfr # E2E-X5B1D18 2M
  • Zoro # G306458533
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
10 to 30 V DC
Length
55.3 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
Cable
Proximity Sensor Operating Frequency
600 Hz
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2E-X5B1D18 2M
Country of Origin
China
Dimensions
Length
55.3 mm
Overall Diameter
18 mm
Cable Length
2 m
Overall Height
55 mm
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Inductive
10 to 30 V DC
Cable
600 Hz
Standards
CE, CSA C22.2, CSA, UL 60947-5-2-14, UL 60947-5-2 4
Electrical Connection
Bare Wire
Description/Special Features
Output Short-Circuit Protection, Reverse Polarity, Surge Suppression
Includes
Clamping Nuts, Toothed Washer
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Max. Current Load
16 mA
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 85 Degrees C
Style
Cylindrical, Inductive
Output Circuit Type
PNP
Switching Frequency
600 Hz
Features
Operating Temperature - Maximum
185 Degrees F
AC Voltage Rating
Not Rated
Output Circuit Number of Wires
3
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Sensing Face Shielding
Shielded
Load Current - Maximum
200 mA
Series
E2E NEXT
DC Voltage Rating
10-30V DC
Sensing Distance - Maximum
5 mm
Output Circuit Contact Form
NO
Electrical Installation Type
Prewired Cable
Output Circuit Voltage - Maximum
30 V DC
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Body Material
Brass
Body Finish
Nickel Plated
Output Circuit Voltage - Minimum
10 V DC
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 18 mm, Proximity Sensor Power Requirement 10 to 30 V DC, Shielded, Proximity Sensor Operating Frequency 600 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 3 Wire PNP, Max. Detecting Distance 5 mm, Proximity Sensor Electrical Connection Cable, Output Mode NO, IP Rating IP67, IP67G, IP69K, Case Material Nickel Plated Brass, Length 55.3 mm, Operating Temp. Range -40 Degrees to 85 Degrees C, Max. Current Load 16 mA