  • Zoro # G110080128
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
J7KNA-AR
Body Width
45 mm
Coil Voltage
24V DC with Diode
Base Shape
Square
Body Height
57.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
J7KNA-AR-31 24VS
Zoro #
G110080128
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Body Width
45 mm
Body Height
57.5 mm
Body Depth
49 mm
Details
Item
Relay Sockets
Series
J7KNA-AR
Coil Voltage
24V DC with Diode
Base Shape
Square
Current Rating
10 A
Contact Rating (DC)
0.1 A @ 220V, 0.40 A @ 110V, 2.00 A @ 60V
Maximum Operating Temperature
60 Degrees C
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Description
Relay Sockets, Coil Voltage 24V DC with Diode, Current Rating 10 A, Number of Pins Not Applicable, Contact Rating (DC) 0.1 A @ 220V, 0.40 A @ 110V, 2.00 A @ 60V, Base Shape Square, Body Depth 49 mm, Body Height 57.5 mm, Body Width 45 mm, Maximum Operating Temperature 60 Degrees C